Monica Lewinskys kläder auktioneras ut

Vilken promenad längs memory lane i 90-talets garderob. En auktionssajt i USA auktionerar nu ut Monica Lewinskys kläder, något skrynkliga men fullt användbara. 1998 avslöjades det att den dåvarande amerikanske presidenten, Bill Clinton hade en affär med en av Vita Husets praktikanter, Monica Lewinsky som då var 25 år gammal. Skandalen gjorde att Lewinsky blev världskändis över en natt och nu är några av hennes egna kläder och andra personliga ägodelar ute för auktionering på sajten Nate D. Sanders Auctions.Bland annat kan man bjuda på en svart negligé som tillhörde Lewinsky, handskrivna anteckningar och gratulationskort skrivna av den före detta praktikanten, ett brev utskrivet på Vita husets officiella brevpapper – signerad av självaste Bill Clinton och ett antal andra klädesplagg.Budgivningen förväntas sluta på en summa mellan 25 000 och 50 000 dollar, skriver US Weekly

Se artikeln här:

Källa/Cred: Monica Lewinskys kläder auktioneras ut

Publicerat

i

av

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *